Незаконните площадки за съхранение на боклук, които са из цялата страна, боклукът във Варна, инсталациите за горене на отпадъци, които бълват отровни вещества, всичко това е резултат от бездействието и мълчанието на изпълнителната власт.
Това заяви председателят на Гражданската платформа „Изправи се.БГ“ Мая Манолова пред БНР.
Тя допълни, че премиерът има механизми, с които може да предприеме мерки – механизми на изпълнителната власт, без да влиза в механизмите на съдебната власт и на прокуратурата.
„Изпълнителната власт да си свърши работата. Има десетки хиляди служители в МОСВ, в ИАОС, в РИОСВ, които следят за спазването на екологичното законодателство“, категорична е Манолова и подчерта, че в Батак отпадъците се съхраняват в рушаща се сграда, в която няма никакви условия за съхранение на отпадъци и е близо до помпени станции за питейна вода.
„Няма как правителството да избяга отговорност, затова че за последните седем години вносът на боклук се е увеличил с 15 пъти, а количествата за последните две години – 2018г. и 2019 г. не са обявени“, заяви още тя.
„Предстои да видим дали наистина има искрени народни представители, които с дела да покажат, че са загрижени за похабяването на природата в България и зариването на страната с отпадъци“, допълни Манолова.
„Парламентарните групи поеха ангажимент, след вота на недоверие, че ще внесат промени. Останаха си голи обешания. Депутатите от ГЕРБ внесоха законопроект само от два параграда, с едно предложение, а именно всички инсталации за горене на отпадъци да имат оценка за въздействието на околната среда.
„Това не решава проблемът на България, че се превръща в кошче за отпадъци“, подчерта Манолова.
Сред предложенията за промени в Закона за управление на отпадъците от Гражданската платформа предлагат забрана на вноса на боклук от трети страни, ограничаване вноса на отпадъци от страни в Европейския съюз – да не се допуска внос на количества, които са по-големи от капацитета на инсталациите за горене.
„Европейското законодателство не ни позволява да забраним движението на отпадъци, но можем да го ограничим по начин, който присъства в европейските директиви“, обясни Манолова.
Предложените законодателни промени предвиждат още транспортните средства, с които се превозва боклук, да имат инсталирана GPS система, а инсталациите за горене и площадките за съхранение на боклук да са под видео наблюдение.
„Трябва да е ясно кой е транспортирал отпадъка, а не като в Батак и в село Яворец, никой да не знае откъде е този боклук и какво е съдържанието му“, обясни Манолова.
„Предполагаме, че ще има съпротива от фирмите в бранша. Има фирми, които добросъвестно сепарират и изпълняват дейностите с отпадъците, които не би следвало да са засегнати от законодателните промени. Законопроектът не е за да притеснява и административно да тежи на фирмите, а е насочен срещу тези, които печелят от разрушаването природата на България и безогледното тровене на почвата и въздуха“, добави тя.