Председателят на парламентарната група „Изправи се! Мутри вън“ Мая Манолова внесе проект на Закон за частния фалит.
Целта на Закона за частния фалит е даване на втори шанс на добросъвестните физически лица и техните семейства, изпаднали в трайни финансови затруднения поради безработица, здравословни проблеми, загуба в семейството, природни бедствия и други. Отчетени са всички обстоятелства, които гарантират справедливо удовлетворяване на кредиторите и осигуряват жизнено оцеляване и финансово стабилизиране на длъжниците, подчертава Манолова в мотивите към законопроекта и допълва, че в условията на пандемия се увеличават случаите на лица, изпаднали в свръхзадлъжнялост.
Проектът предвижда опрощаването на остатъка от задълженията да бъде възможно след изтичане на определен период от време, през който длъжникът извършва частични плащания или се осребрява негово имущество. Опрощаването става с отделен акт на съда, като се извършва проверка за изпълнение на предвидените задължения.
По този начин се запазва невъзможността на частен съдия изпълнител да събира задължението от доходите и имуществото на длъжника. От друга страна, кратките срокове и възможността за обжалване гарантират бързината и справедливостта на производството, подчертава Манолова.
Законът за личния фалит предвижда три вида решения за обявяване в несъстоятелност на физически лица – с одобряване на погасителен план, с ликвидация на имущество и при липса на доходи имущество.
България е единствената страна в Европейския съюз, в която липсва уредба за личния фалит на физическите лица. Необслужените кредити в България за второто тримесечие на 2020 г. са 6,7 %, което е значително над средното за Европейския съюз, посочва още Манолова в мотивите.