Начало/Манолова в Пловдив: Омбудсманът трябва да си превърне от последната надежда в първа помощ за гражданите

Манолова в Пловдив: Омбудсманът трябва да си превърне от последната надежда в първа помощ за гражданите

27.03.2025

Омбудсманът трябва да си превърне от последната надежда в първа помощ за българските граждани. Той следва да бъде гласът на най-уязвимите, да се грижи за тези, които говорят без глас и да отстоява решенията на техните проблеми пред всички органи на властта и административния апарат.

Това заяви Мая Манолова по време на среща с пловдивчани, организирана от гражданските организации от региона, които издигат кандидатурата ѝ за национален омбудсман - сдружение “Спаси Пловдив”, сдружение „Форум активни граждани и демократично общество – ФАГДО”, Българската асоциация на помощник- фармацевтите, сдружение „Национална асоциация на сляпо-глухите в България“, Сдружение “Коматевци за Коматево”, сдружение “Бъдеще за община Марица” и инициативни комитети срещу изграждането на кариери в Пловдив област.

„За мен е чест, че тези активни и сърцати граждани и организации, с които сме водили и печелили битки, застанаха зад мен в състезанието за омбудсман. Наясно сме, че ни чакат още битки и предизвикателства - презастрояването в Пловдив, мръсния въздух, защитата на културното наследство, безводието, хищническите апетити за още и още кариери, които съсипват природата и поминъка на хората в областта“ – заяви Манолова и пое ангажимент, че ще продължи да отстоява тези каузи и като омбудсман, ако бъде избрана.

„За да си омбудсман, освен да си подготвен, да имаш експертиза и да си добър човек, трябва да имаш и кураж. Само по този начин би могъл ефективно да защитаваш правата и интересите на гражданите“, коментира тя.

По време на срещата кандидатът за обществен защитник изрази своето несъгласие с това, че решението, кой ще бъде избран за омбудсман, ще бъде взето от парламента, а не гражданите - особено в ситуация, в която изборът ще бъде подчинен на това кой би бил най-удобен служебен премиер за депутатите поради присъствието на длъжността в "домовата книга“.

„Притеснително е и че в огромната си част, гражданите не знаят за предстоящия избор и ще разберат след като състезанието е приключило. Затова подкрепящите ме организации настояха да продължа да искам публични дебати с кандидатите за омбудсман и в случай, че медиите продължават да неглижират избора, да заложим на социалните мрежи.“ – предложи Манолова.

Друг свой приоритет, който Манолова посочи, е ефективното въздействие върху нормативната уредба.
„През предния си мандат доказах, че това правомощие на омбудсмана не се изчерпва с отправяне на препоръки към депутатите. Тогава с екипа ми изготвихме множество законопроекти, част от които бяха приети като закона за личната помощ, служителите на фалирали предприятия да могат да получат възнагражденията си, забрана арбитражните съдилища да осъждат потребители.“ – каза бившият омбудсман и припомни, че законопроектът за частния фалит, който тя изготви през 2019 г., още чака да бъде приет.

Тагове: